کاربرد WDR

WDR چیست؟

یکی از مهم ترین و برجسته ترین دوربین های نظارتی wide dynamic range  یا همان بازه دینامیکی بالا می باشد که برای وضوح جزئیات و کیفیت بالای تصویر حائز اهمیت می باشد . WDR  در مورد دوربین هایی مورد استفاده قرار می گیرد که بازه دینامیکی بیشتری نسبت به دوربین های عادی دارند . همچنین اختلاف سطح نور در محیط های مختلف یکی دیگر از مشکلات دوربین ها می باشد بدین صورت که یک منبع نور قوی مانند خورشید در یک محیط نسبتا تاریک وجود دارد ، وجود منبع نور باعث خواهد شد دیافراگم دوربین بسته و یا با کمتر شدن سرعت شاتر همراه خواهد شد و قسمت های کم نور تر به صورت کاملا تاریک به نمایش در خواهند آمد.

دوربین های مدار بسته معمولی اغلب با رنج گسترده نور مشکل دارند چرا که به یک نوردهی تک وابسته هستند. دوربین مدار بسته برای گرفتن تصویر به نور احتیاج دارد ، اگر چه نور و روشنایی خیلی زیاد باعث از بین رفتن جزئیات و اور شدن ( Over )  یا به اصطلاح سوختن تصویر خواهد شد و نور خیلی کم باعث می شود تصویر بسیار تاریک باشد.دوربین در صورتی به راحتی می تواند باز شدن دیافراگم و سرعت شاترش را برای گرفتن میزان نور کافی تنظیم کند که شما صحنه ای با نور پردازی زوج داشته باشید . و در صورتی که صحنه رنج گسترده ای از نور را پوشش دهد دوربین مدار بسته با چالش سختی مواجهه خواهد شد.

اگر برای بهینه سازی صحنه های روشن میزان نور را محدود کند و با نور کم خیلی تاریک خواهد شد ، برای رفع این مشکل از دو مکانیزم BLC & WDR  یا به اصطلاح HDR  یا رنج دینامیک بالا استفاده می شود . در مکانیزم WDR  دوربین به دو CCD  سرعت بالا و سرعت پایین مجهز شده است ، در ابتدا CCD  سرعت پایین ( با مدت زمان نوردهی زیاد ) و سپس CCD  سعت بالا ( با مدت زمان نوردهی کم ) تصویر را پیمایش می کنند . بعد از آن ترکیب دو تصویر به دست آمده از این دو حسگر تصویر نهایی را تولید می کنند ، که دارای نور مناسب هم در نقاط کم نور و هم در نقاط پر نور می باشد.استفاده از WDR  تا حد زیادی مشکل اختلاف سطح نور ( ضد نور) را حل می کند ولی معایبی هم دارد.

معایب استفاده از WDR چیست؟

  • متفاوت بودن نویز موجود در قسمت های مختلف تصویر .
  • نویز بیشتر در قسمت های تیره تصویر.
  • تفاوت روشنایی قسمت هایی که بین دو سطح با روشنایی مختلف قرار دارند.
  • کاهش شدید زنده بودن رنگ ها.