Cloud چیست ؟

(Cloud)  فضای ابری چیست؟

آیا هم اکنون ما در کلود هستیم؟ کلود کجاست ؟ فناوری کلود چیست؟شاید تا کنون با خودتان فکر کرده و با اینگونه سوالات مواجه شده باشید.

برای توضیح ساده در واقعه کلود را می توان استعاره ای از اینترنت دانست، بدین صورت که داده ها و برنامه ها به جای اینکه فقط به رایانه شما محدود باشد ، در سرار اینترنت در دسترس قرار می گیرد.

کلود در واقع هارد درایو فیزیکی رایانه شما نیست . هنگامی که دتده ها را بر روی هارد دیسک خود ذخیره می کنید یا از روی هارد برنامه ای را اجرا می کنید ، در واقع با فضای ذخیره سازی و پردازش محلی کار کرده اید   در این شرایط شما می توانید به آسانی و با سرعت بالا به داده های خود دسترسی داشته باشید بنابراین هرآنچه نیاز دارید از نظر فیزیکی به شما نزدیک است.روش عملکرد صنعت کامپیوتر برای چند دهه شبیه به شیوه ی کار شما با هارد درایوتان بودهاست. برخی افراد معتقدند که روش کارکرد یاد شده حتی همین حالا هم بر پردازش ابری ارجهیت دارد .

نکته حائز اهمیت این است که فناوری ابری به این معنی نیست که شما یک شبکه ی مجهز به چند فضای ذخیره سازی سخت افزاری به هم متصل دادهشته باشید . در ضمن توجه داشته باشید ذخیره سازی داده ها در شبکه های خانگی و یا شبکه های محل کار به عنوان بخشی از قابلیت های کلود به شمار نمی روند.

پردازش ابری را اینگونه نیز می توان در نظر گرفت که امکان دسترسی به داده ها یا برنامه های شما از سرار اینترنت فراهم باشد ، یا تعدادی داده را با سایر اطلاعات موجود در وب همگان سازی کرده باشید.همچنین در کسب و کارهای بزرگ شاید اطلاعاتی در مورد آن سوی اتصال نیاز داشته باشید.به عنوان یک کاربر شخصی ، شاید هیچگاه به این موضوع فکر نکنید که در طرف دیگر اتصال ، چه فرآیندهای عظیم پردازشی ای در حال انجام است اما نتیجه در نهایت یکسان می باشد: با یک اتصال آنلاین ، امکان انجام پردازش های ابری از هر کجا و در هر زمان وجود دارد.